Czym jest RSSO?

Posted By on cze 30, 2014 | 0 comments


Szukając najlepszej oferty pożyczkowej dla siebie, najczęściej patrzymy na oprocentowanie lub na koszty jej obsługi. Niestety – okazuje się, że nie czytamy umów i regulaminów, co skutkuje zaskoczeniem między innymi dotyczącym całościowej kwoty do zapłaty. Nieumiejętność obliczenia łącznego kosztu nie jest bynajmniej jakimś niedopatrzeniem, ale powoduje, że w niektórych przypadkach moglibyśmy wybrać lepiej. Na co więc zwracać uwagę, jeśli faktycznie chcemy się dowiedzieć ile będzie nas kosztowało pożyczenie pieniędzy?

 

Young couple meeting construction planner

Co reguluje zasady udzielania pożyczek?

Zasady udzielania pożyczek są regulowane ustawą z dnia 18 lipca 2001 roku i mówi o łącznych kosztach i zasadach tego rodzaju umów. Dzięki wskaźnikowi RRSO, który jest ścisłą charakterystyką pożyczek i kredytów, dowiadujemy się jakie są całościowe koszta zaciągniętego zobowiązania finansowego. Zawiera on bowiem sumę odsetek, prowizji oraz innych opłat, które są umieszczone w kredycie i są wymagalne spłatą. Wskaźnik jest obliczany indywidualnie dla każdego kredytu i pożyczki, wedle daty jego udzielenia, czasy spłaty i kosztów jakie ponosi pożyczkobiorca. To szalenie ważna informacja ponieważ, reklamowe wskaźniki są jedynie symulacją a nie rzeczywistym odzwierciedleniem pożyczki w danej kwocie. Jednak z całą pewnością znajomość jego wysokości przed podpisaniem umowy pozwala na realne porównanie ofert i wybranie tej najlepszej, najtańszej. Rozpoczynając poszukiwania właściwej dla nas pożyczki, warto więc zacząć od porównania wyżej opisanego wskaźnika RRSO, a kolejno oszacować gdzie będziemy mogli skorzystać z pożyczki na preferencyjnych dla nas warunkach. Miejmy na uwadze, że tylko odpowiednie dokonanie takiego porównania przybliży nas do najwłaściwszego wyboru.

 

busy couple with papers and calculator at home

Dodatkowe opłaty

Dodatkowe opłaty to bynajmniej nie wybieg, stosują je zarówno banki, jak i firmy pożyczkowe. Sugerowanie się wyłącznie oprocentowaniem jest niemiarodajne i może okazać się całkowicie zgubne. Najbardziej relatywną metodą oszacowania kosztów w całości jest RRSO, ale też pokazuje nam czy firma jest godna zaufania i nie działa na zasadach lichwy.

Submit a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *