BIK czysty jak łza

Posted By on lip 30, 2014 | 0 comments


Praktycznie każdego dnia, czy to w Internecie, czy też w prasie można spotkać się z ogłoszeniami o skutecznym czyszczeniu niekorzystnego BIK. Wiele osób chętnie, by z tych ofert skorzystało, jednak czy  faktycznie możliwe jest wyzerowanie i ukrycie niekorzystnej historii kredytowej?

Z jednej strony niekorzystna historia kredytowa  ciąży bardzo na każdym, kto się takiej dopracował. Z drugiej jednak nie mamy pewności, czy faktycznie już zawsze będzie przysłowiową kulą u nogi czy też może w końcu sama jakoś zniknie. Gdyby jednak samodzielnie się kasowała nie było by propozycji czyszczenia rejestru. Patrząc na całą sytuację z punktu widzenia osoby, która we wszystkich bankach słyszy nieustanną odmowę, a także ma trudności na przykład z założeniem telewizji kablowej trudno się dziwić, że tego typu oferty są na świeczniku. Sprawdzając forma internetowe można się jedynie w tym wniosku utwierdzić, więc pora zajrzeć do samego BIK’u.

 

Consultant Shaking Hand With Customer

Czym jest BIK?

BIK – to Biuro Informacji Kredytowej. W samej nazwie nie ma mowy o negatywnych informacjach, ale o każdym. Tak więc jeśli kiedykolwiek kupowaliśmy coś na raty, posiadamy debet, kartę kredytową czy niewielką pożyczkę istniejemy w tym rejestrze. Ma on odzwierciedlać rzetelność i wiarygodność klientów banków, a tym samym pozwalać na szybką ocenę, czy starający się o kredyt jest godnym zaufania. Pierwszy wniosek – każdy ma swoją kartotekę w BIK i nie każdą warto usuwać. Te pozytywne wzmacniają pozycję i pozwalają na szybkie otrzymanie kredytu. Powstaje więc pytanie, czy w ogóle warto czyścić BIK i, przede wszystkim, czy jest to możliwe.

Jak działa BIK?

Najpewniejszym źródłem jest sam BIK oraz odpowiednie zapisy prawne. Jako że BIK nie jest instytucją prywatną, a ściśle powiązaną z bankami musi działać wedle narzuconych z góry przepisów. Rozwiejmy na początku mit, że za stosowną opłatą swoją negatywną informację można od tak wyczyścić. Wedle prawa BIK ma obowiązek przechowywać wpis o zobowiązaniu finansowym przez pięć lat, licząc od momentu całkowitej jego spłaty! Co więc robić i jak poprawić swoją sytuację? Bynajmniej nie trzeba koniecznie korzystać z kancelarii prawnych, chociaż taka pomoc jest znacznym ułatwieniem. Należy zacząć od przystąpienia do restrukturyzacji długu a tym samym zawarcia ugody. Pamiętajmy, że każdy klient może samodzielnie porozumieć się z bankiem i z całą pewnością nie zostanie odesłany z kwitkiem.

 

junges business-team in einer besprechung

Brak zgody na przetwarzanie danych osobowych – czy pomoże?

Mówi się również, że sposobem, by nie znaleźć się w BIK jest brak zgody na przetwarzanie danych osobowych. Niestety, to kolejna bzdura, którą posługują się osoby, które tak naprawdę chcą innych nabić w przysłowiową butelkę. Jeśli spóźniamy się z zapłatą należności powyżej 60 dni brak zgody na przetwarzanie danych przestaje niejako działać, a bank po wysłaniu do nas stosownej informacji ma prawo umieszczenia nas w tej bazie danych. Faktycznie, jeśli nie wyrazimy zgody na przetwarzanie danych i spłacimy terminowo cały kredyt – bez opóźnień po drodze – to ślad po zaciągnięciu takowego zobowiązania znika, ale z punktu widzenia wielu bankowców to nie działa korzystanie dla klientów.

 

Couple Saving Money

Negatywna historia

Negatywna historia w BIK utrudnia życie, zamyka wiele możliwości, a dodatkowo nie tak prosto się jej wyzbyć. Nie ma też sensu inwestowania kolejnych kwot w tzw. czyszczenie negatywnego BIK’u. Patrząc realnie, lepiej te pieniądze przeznaczyć na kolejną ratę, a po pożyczkę udać się do instytucji finansowych, które nie sięgają po omawiany raport.

Submit a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *